Magyar emlékhelyek nyomában


„Kimegyek a Doberdói harctérre” – Első világháborús magyar emlékhelyek nyomában az Isonzó mentén

2025. április 11–14 között tanulmányúton vettem részt az Isonzó vidékén, melynek célja az egykori első világháborús helyszínek bejárása, az I. világháborús örökség ápolásának tanulmányozása és a jó gyakorlatok elsajátítása volt.

A programot a szegedi Meritum Egyesület szervezte, mely aktív szereplő a Nagy Háború magyar vonatkozású helyszíneinek kutatásában és megismertetésében.

Az első nap az Isonzó felső folyása mentén (Szlovénia) található emlékhelyeket látogattuk meg: a Log pod Mangartom-i és a boveci katonai temetőt. A második napon a Kobaridi Múzeum megtekintése következett, mely a caporettói áttörés miatt jelentős. A program a Szent Antal templom alatti osszárium felkeresésével folytatódott, ahol több, mint hétezer, többségében olasz katona nyugszik. Ezt követően a Kolovrat–hegyen található szabadtéri múzeumot tekintettük meg, melynek árok– és kavernarendszerén keresztül testközelből nyerhettünk bepillantást a katonák rideg és embert próbáló mindennapjaiba.

A tanulmányút harmadik napján az Isonzó alsó folyása mentén (Olaszország) folytattuk a harcok színhelyeinek felkeresését: a magyar történelemből és katonadalokból jól ismert Doberdót, azaz Karszt-fennsíkot. Az olasz emlékezetpolitika egyik jó példájaként meglátogattuk San Martino del Carsoban a Nagy Háború Múzeumát. Ezután felkerestük a császári és királyi szegedi 46. gyalogezred emlékművét, a nagyváradi 4. honvéd gyalogezred emlékgúláját és a Doberdói Fát. Végezetül a monumentális, 1938-ban felavatott redipugliai katonai temetőt látogattuk meg, mely több, mint 100 000 elesett olasz katonának állít emléket.

A GOV4PeaCE projektben az I. világháborúban érintett országok múzeumai, állami és önkormányzati, valamint civil szervezetei működnek együtt, céljuk, hogy az első világháború emlékezete összehangoltabbá váljon Európában.

#gov4peace

#walkofpeace

Baracs Róbert